Foto: Michael Angeles, @akam1k3
Musikkforleggerprisen 2018 ble avholdt på Sentralen, mandag 19. mars. Kveldens programleder var Åse Kleveland, og ni priser ble utdelt til ære for opphavere og deres musikkforlag.
Jury klassisk/samtidsmusikk: Asbjørn Schaathun, Ida Habbestad og Morten Lindberg.
Juryen populærmusikk: Audun Molde, Sveinung Rindal og Anab Ayan Suleiman.
Foto: Michael Angeles, @akam1k3
Årets verk – Populærmusikk
Verk: «New Rules» – Dua Lipa
Opphaver: Caroline Ailin, Ian Eric Kirkpatrick og Emily Warren Schwartz
Musikkforlag: Arctic Rights Management, BMG Rights Management, Havenwood House, Buckley Tenenbaum Publishing, Prescription Songs, Warner-Tamerlane Publishing
Foto: Michael Angeles, @akam1k3
Årets verk – Klassisk-/Samtidsmusikk
Verk: «Bare en stillhet som kaster meg ut i universet av ensomhet – requiem»
Opphavere: Håkon Berge, Gunvor Hofmo og Chris McGreal
Musikkforlag: Cantando Musikkforlag
Foto: Michael Angeles, @akam1k3
Årets gjennombrudd – Populærmusikk
Opphaver: Sigrid Solbakk Raabe (Sigrid)
Musikkforlag: Sony/ATV Music Publishing Allegro (UK)
Foto: Michael Angeles, @akam1k3
Årets opphaver – Populærmusikk
Opphavere: Anne Judith Stokke Wik, Ronny Vidar Svendsen, Nermin Harambasic (Dsign Music)
Musikkforlag: EKKO Music Rights
Foto: Michael Angeles, @akam1k3
Årets opphaver – Klassisk-/Samtidsmusikk
Opphaver: Ståle Kleiberg
Musikkforlag: Norsk Musikforlag
Foto: Michael Angeles, @akam1k3
Ærespris: Steinar Fjeld
Juryens begrunnelse: Steinar Fjeld er blant annet kjent for å ha ledet musikkforlaget Warner/Chappell Music Norway, og prisen ble begrunnet med at Fjeld har latt sin kompetanse, innflytelse og engasjement berike det norske musikkliv, fra det folkelige i Norge, til listetopper internasjonalt. Hans arbeid og genuine fremtreden har gagnet generasjoner av artister, opphavere og bransjemennesker på en måte svært få kan sies å ha gjort i løpet av sin levetid. Fjeld tok blant annet unge talenter som Mats Lie Skåre, Jesper Borgen, Ingrid Skretting og Magnus Clausen under sine vinger og kan skilte med betydelig internasjonal suksess, særlig i Asia. Fjeld har også drevet forlaget Obel, som blant annet har opphaverne Erik Fjeld og Magnus Bertelsen i stallen. Sammen har de satt sitt preg på braksuksessen Marcus & Martinus, som nok en gang viser vinnerens særegne egenskap med å tro på de nye generasjoner, hjelpe dem frem og omfavne morgensdagens musikere med en visdom og glede som skinner igjennom i alt arbeid han foretar seg.
Foto: Michael Angeles, @akam1k3
Stipend: Knut Bjørnar Asphol
Tradisjonen tro ga Fjeld en sjekk på kr.20.000 videre til en opphaver han har tro på. Fjeld valgte ut Knut Bjørnar Asphol – kjent som artist, låtskriver og produsent.
Foto: Michael Angeles, @akam1k3
Alle de nominerte til Musikkforleggerprisen 2018
(Vinnere er indikert med en stjerne ⭐️)
Denne oversikten vil snart bli publisert.